Merhabalar...

Şu anda Elena Demiryürek'in blog'unda bulunuyorsunuz... Burada benim yazılarımı, röportajlarımı bulabilirsiniz... Fotoğraflarlara gün gelecek zenginleşecek bu blog ama şimdilik zamanı var... Hepinize geldiğiniz için teşekkür ederim

25 Eylül 2007 Salı

Voleybolun 40 yıllık dostu

C Spor 25.02.2004

ELENA DEMİRYÜREK

Eczacıbaşı Spor Kulübü... Türkiye Bayan Voleybolu'nun yapı taşlarından bir tanesi... Sayısız başarı yakalamış ve başarılı sporcu yetiştirmiş 40 yıllık geçmişi olan köklü bir şirket... Kulübün ve şirketlerin en yetkili ismi olan Faruk Eczacıbaşı ile voleybol üzerine bir sohbet yaptık. Aldığımız yanıtlar bu sporu ciddiye alan bir mantaliteyi bir kez daha gözler önüne serdi.
- Eczacıbaşı A.Ş.'nin voleybola olan ilgisi nasıl başladı?
- Eczacıbaşı Şirketi'nin 40 yıllık bir spor geçmişi var. İlk zamanlarda daha farklı branşlar vardı. Basketbol, cimnastik, basketbol, masa tenisi gibi... Hatta o dönemde erkek voleybol takımımız da vardı. Bunlar zamanla elene elene kız voleybolu kaldı. Birkaç branşı birden bünyesinde barındırınca bu durum maaliyetli oldu. En iyisi bir branş üzerinde yoğunlaşıp, Türkiye'nin ve belki de dünyanın enlerinden bir tanesi haline gelebilmek. Gerçek ve kalıcı başarı için uğraşmak, zaman, biraz da para harcamak gerekir.
- Eczacıbaşı voleybolla bu derece ilgiliyse neden erkek takımı yok?
- Erkek voleybolunun uzun bir süre önce Eczacıbaşı olarak kapattık. Biz milyon dolarlar harcayıp erkek voleyboluna geri döndük diyebiliriz. Ama bu ne kadar sağlıklı olur. Zaten erkek liglerinde çok kaliteli takımlar var. Tekrar geri dönmenin anlamı yok.
- Takımınızın ana hedefi nedir?
- Bizim temel hedefimiz kendi altyapımızdaki başarılı sporcuları ortaya çıkartmak. Kendi içimizdeki gençlerle takviye olarak farklı voleybolcuları da bünyemize katarak başarılı oluyoruz.

Ulusal Takım'ın önemi

- Ulusal Takım'ın belkemiği olarak görülüyorsunuz. Bunun takıma etkisi nedir?
- Ulusal Takımın belkemiği olarak görülmek çok güzel. Bence böyle bir başarıya imza atabilmemiz çok iyi... Türkiye'de 24 lig şampiyonluğu yaşadık. Bu 30 yılı aşkın bir voleybol geçmişi olan bir kulüp için çok iyi... İlk kurulduğumuz zamanlarda ortalama takımlardan puan almak bile bizi mutlu ediyordu. Şimdi ise Avrupa'nın sayılı kulüplerindeniz. Bu bize kendimizi kanıtlama fırsatı verdi. En kısa sürede Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olmak ve orada uzun bir süre kalmak istiyoruz. Bu zorlu bir maraton ve buz bunu başarabiliriz.
- Ulusal Takım'ın uzun bir süre kampta kalması ve buna bağlı olarak da çok sayıda sporcunuzun takımdan uzak olması Avrupa'da boy gösteren bir takımı nasıl etkiledi?
- Ulusal Takım'ın bu yılki yoğunluğu tüm lig sistemini değiştirdi. Etkilenmemek mümkün değil. Orada birbirlerini tanıyarak başarıya ulaşıyorlar. Şu anda da takımın durumu iyi. Avrupa Şampiyonası'nda kötü bir sonuç almadık. Başarılı olabileceğimize inanıyorum.

Avrupa bizi geliştiriyor

- Avrupa'da maç oynamak Eczacıbaşı'na ve Türkiye'ye nasıl bir getiri sağlıyor?
- Her takımın birbirinden öğreneceği çok şey var. Avrupa'da ya da Türkiye'de ne kadar farklı takımla oynarsanız o kadar çok tecrübe kazanmış olursunuz. Türkiye'de de voleybola büyük ciddiyetle yaklaşan pek çok takım var. Deneyim kazanmak bu spor için çok önemli.
- Altyapıdan yetişen gençlerin olması takımı nasıl etkiliyor? Bir devinim sağlıyor mu?
- Kalıcı bir ekibinizin olması birbirini de çok iyi tanımasına neden oluyor. Kızlarımıza bakıyorum ve görüyorum ki Eczacıbaşı formasını farklı bir gururla ve mutlulukla taşıyorlar. Yani amatör ruhlarını kaybetmemişler. Örneğin Fransız takımlarına baktığınızda 12 kişiden sadece bir iki kişi o ülkenin vatandaşı oluyor. Biz de böyle olmadığı için herkes birbirini az çok tanıyor. Bu durum da takıma artı yönde yansıyor.
- Arçelik'te Eczacıbaşı gibi Türk voleybolunun köklü takımlarından, ancak sezon başında bütçede küçülmeye gittiler. Siz de günün birinde böyle bir şey yapacak mısınız?
- Arçelik'i eleştirmek bize düşmez. Ama voleybolla özdeşleştik. Maliyeti düşürmek bizim görevimiz. Ama bu kaliteyi düşürmek anlamına gelmiyor. Hedefimiz mümkün olduğu kadar az maaliyete en verimli takımı yaratmak. Voleybol takımı Eczacıbaşı'nın bünyesindeki kollarından bir tanesi. Bizim bütçemiz bellidir. Ne kadar harcama yapacağımızı az çok biliriz.
- 24 lig şampiyonluğu, Konfederasyon Kupası, Avrupa Şampiyonluğu yaşamış bir takım olarak Eczacıbaşı'nın özünde yer alan temel ışık nedir?
- Eczacıbaşı Kız Voleybol Takımı birlikte çalışmanın ve mükemmelliği hedeflemenin sembolü. Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nı kazanmayı hedefliyoruz ve orada kalmayı amaçlıyoruz. Bundan yıllar önce bunu düşünmek bile şaşırtıcı gelidi. Ama geldiğimiz nokta ortada.

Satrançta da varız

- Yeni sezona nasıl hazırlanıyorsunuz?
- Eczacıbaşı Kulübü'nün temel hedefi önceki yıllarda yapılan hataları görüp, aynı yanlışları tekrarlamadan daha da iyi olmak.
- Eczacıbaşı voleybolun dışında şu sıralarda başka bir sporla uğraşıyor mu?
- Eczacıbaşı olarak voleybolun dışında bir de satranç takımımız var. Ancak o çok yeni. Türkiye satranç liglerinde fazla adı duyulmuyor. Zamanla o da daha da iyi olacaktır.
- Türkiye Ligleri size yetiyor mu?
- Voleybol liglerinde bizi korkutan bir iki rakibimiz var. Bu korku frekanslarının daha da artması bizim mücadele etme isteğimizi de arttıracak. Bu sayede herkes iyi, en iyi olmak için çaba sarf edecek. Dahası seyirci için de keyifli olacak. Düşünün, Vakıfbank Güneş Sigorta - Eczacıbaşı maçları neden çok fazla sayıda seyirci çekiyor? Çünkü kimin kazanacağı belli değil. Çekişmeli. bu da seyircinin acaba kim kazanacak ne olacak gibi sorular soracağını gösteriyor.
Eğer eşit veya sizden daha yüksek seviyedeki takımlarla oynarsanız ister istemez kendinizi geliştirirsiniz. Yani liglerde biraz adrenaline ihtiyaç vardır.

Hiç yorum yok: